Upisi na prijediplomski studij fizike

Poziv maturantima

DRAGI MATURANTI

Želite studirati i nakon studiranja naći posao!

Upišite STUDIJ FIZIKE I INFORMATIKE

Postanite nastavnik fizike i informatike – dva deficitarna zanimanja.

Ako ste se pitali zašto studirati sveučilišni diplomski studij fizika i informatika, evo nekoliko razloga:

• U Hrvatskoj nema nezaposlenih nastavnika fizike i informatike
  • Na studij se možete upisati i bez razredbenog ispita
  • Kao fizičar možete se zaposliti bilo gdje u svijetu
  • Hrvatska je ušla u EU i dobro je znati da mnogi fizičari u zemljama EU rade kao savjetnici u bankama i drugim financijskim ustanovama, kao i u poznatim svjetskim tvrtkama

Promijenite Svijet! Naučite gledati zatvorenih očiju!

ZANIMLJIVA PITANJA

1. Znate li da su vaša tijela izgrađena od dijelova zvijezda
  2. Zašto je lišće zelene boje
  3. Kada će umrijeti Sunce
  4. Zašto se voda u rijekama ledi s površine prema dnu
  5. Zašto je morska voda slana
  6. Ako voda prelazi u paru na 100 stupnjeva, zašto odjednom ne ispari sva voda

U fizici vrijede zakoni sačuvanja: “Ako nekolicina uzme previše, ostalima ostaju mrvice!”

Odjel za fiziku upisivat će studente na sveučilišni prijediplomski studij Fizike (u trajanju od 3 godine) kojim se stječe akademski naziv sveučilišni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) Fizike s mogućnošću nastavka na sveučilišnom diplomskom studiju, nastavnički smjer (u trajanju od 2 godine)

Upisna kvota u akademskoj 2024./2025. godini:

SVEUČILIŠNI STUDIJBROJ UPISNIH MJESTA
redoviti studenti
Sveučilišni prijediplomski studij fizike25

Uvjeti upisa

Upisi na sveučilišni prijediplomski studij Fizika će se provoditi u

• ljetnom roku 18. srpnja 2024. u 10 sati
  • jesenskom roku 19. rujna 2024. u 10 sati

Upisi će se provoditi u prostorijama Odjela za fiziku, Trg Ljudevita Gaja 6.

Obavijesti

Obavijesti o upisu u I. godinu sveučilišnog prijediplomskog studija Fizike na Odjelu za fiziku kandidati mogu dobiti u Uredu za studente, Trg Ljudevita Gaja 6, na web stranici https://www.fizika.unios.hr, telefonom na broj: 031/232-726 i na e-mail: referada@fizika.unios.hr

Odjel za fiziku upisivat će studente na sveučilišni prijediplomski studij Fizike (u trajanju od 3 godine) kojim se stječe akademski naziv sveučilišni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) Fizike s mogućnošću nastavka na sveučilišnom diplomskom studiju Fizika i informatika (u trajanju od 2 godine).

Prijava za upis na studijske programe Odjela za fiziku za sve pristupnike izvodi se putem Nacionalnoga informacijskog sustava prijava na visoka učilišta (NISpVU) kojemu se pristupa preko internetske stranice www.postani-student.hr. Rang-lista za upis prijavljenih pristupnika u I. godinu studija sastavlja se prema sustavu bodovanja kako slijedi:

• vrednovanje ocjena iz srednje škole 30% (300 bodova)
  • obvezni dio državne mature:
    • hrvatski jezik 5% (50 bodova)
    • matematika – razina B 20% (200 bodova)
    • strani jezik – razina B 5% (50 bodova)
  • izborni dio državne mature (nisu uvjet za upis, ali ako je predmet položen na državnoj maturi donosi bodove)
    • fizika 30% (300 bodova)
    • informatika 10% (100 bodova)
  • posebna postignuća
    • prva tri mjesta na županijskom natjecanju iz astronomije, fizike, matematike ili informatike odnosno sudjelovanje na državnom natjecanju iz navedenih predmeta osigurava izravan upis 100% (1000 bodova)

Za upis je potrebno donijeti slijedeće dokumente:

1. Svjedodžbu o državnoj maturi i/ili potvrdu o položenim ispitima državne mature (originalni dokument – svjedodžbu možete dostaviti u rujnu)
  2. Presliku obje strane osobne iskaznice ili dokument iz kojeg se može pročitati OIB
  3. Jednu fotografiju (4cm x 6cm)
  4. Priznanicu o uplati troškova upisa u iznosu od 47,00 EUR (troškovi prijave, upisa, upisnih materijala i projekti studentskog zbora) uplaćenih na račun Odjela za fiziku IBAN HR 7125000091402130193 (Model primatelja HR00, poziv na broj primatelja je OIB studenta)

Pristupnici koji žele ostvariti bodove iz svojih posebnih postignuća, trebaju dostaviti zamolbu i odgovarajuću dokumentaciju na temelju koje traže vrednovanje posebnih postignuća Odjelu za fiziku do 8. srpnja 2024. Obrazac zamolbe dostupan je na poveznici.

Napomene:

* Molimo buduće studente da ponesu kemijsku olovku.