Out of box: obrazovanje izvan kalupa

Obrazovanje strukovnih zanimanja je obrazovanje budućnosti, a potreba za kvalitetnom i sveobuhvatnom edukacijom je sve veća u zadnjih nekoliko godina. Istraživački način rješavanja problema bilo kojeg područja ljudskog djelovanja je od iznimne važnosti te se upravo ovim projektom, osmišljenim od strane učitelja/nastavnika kao primarnih korisnika, ali i edukatora iz različitih sektora ljudskog djelovanja, u ovom slučaju javne institucije Muzeja Slavonije i visokoškolskih djelatnika, jačaju kompetencije učitelja kao mentora u svrhu rada s darovitom/nadarenom/visoko motiviranom djecom u području fizike, ali i ostalih prirodnih znanosti, to jest STEM području. Osim mentorskog rada, povezuju se različite strukture ljudske djelatnosti i implementiraju nove metode i oblici rada s učenicima kroz istraživačke projekte, kojima se učenicima razvijaju istraživačke metode rada potrebne za zvanja budućnosti.

Tema projektnih aktivnosti je elektromagnetizam, s naglaskom na bežični prijenos energije i doprinos Nikole Tesle razvoju energetike i elektriciteta kao područja fizike. Kroz edukativni posjet/radionicu Muzeju Slavonije ukazat će se potreba za razvojem otkrića i inovacija kroz povijest, te njihov razvoj i primjenu. Osmislit će se tijekom radionice trajni doprinos Muzejskom postavu u smislu doprinosa i razvoja izlaganja i prezentacije eksponata. Kroz posjete Odjelu za fiziku, učenici će u suradnji s učiteljima, djelatnicima i studentima Odjela za fiziku, budućim nastavnicima fizike, razvijati koncepte električne struje i električne energije, prijenos i učinke. U konačnici će kroz mali učenički istraživački rad sastaviti električni uređaj po izboru i dogovoru nastavnika i suradnika na projektu. Uređaj će se uklopiti u funkcioniranje muzejskog postava i izlaganja eksponata te digitalizaciju Muzeja kao ustanove pojačati. Prezetnaciju svoga rada učenici i nastavnici će održati na Odjelu za fiziku studentima, budućim nastavnicima fizike, u svrhu primjera dobre prakse multidisciplinarnosti.