Program

Dani otvorenih vrata 2024. godine se odvijaju 9. 4. 2024. i 11. 4. 2024. u trajanju od 10 do 18h. Unutar predviđenog vremena posjetitelji će moći sudjelovati na različitim aktivnostima.

Predstavljanje Odjela za fiziku će se odvijati na dvije razine:

1.    znanstveno-istraživačkoj, to jest HOT SPOT: kroz pregled znanstvenih istraživanja koja se provode na Odjelu za fiziku od strane djelatnika Odjela  – POTREBNA PRIJAVA

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Z8s9vSzJvgBBlAyoXNn0-i4MZuJ4Z28T/edit?usp=sharing&ouid=118337850052717686658&rtpof=true&sd=true

2.    popularizacijskoj: kroz Otvorene praktikume, gdje učenici i ostali posjetitelji mogu provesti niz jednostavnih pokusa i saznati što se to sve krije u prirodi oko nas i na koji način istu pojavu objasniti – OTVORENOG TIPA, no potrebna najava na mail: istibi@fizika.unios.hr


1.    HOT SPOT – mogućnost sudjelovanja učenika srednjih škola

Za sudjelovanje na HOT SPOT predstavljanju Odjela za fiziku nužna je prethodna prijava zbog ograničenog broja mjesta prilikom jednog turnusa obilaska (30 učenika po turnusu).

Turnusi obilaska počinju u 10, 12, 14 i 16h s trajanjem od dva sata.

Prijava na turnus se vrši putem poveznice:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Z8s9vSzJvgBBlAyoXNn0-i4MZuJ4Z28T/edit?usp=sharing&ouid=118337850052717686658&rtpof=true&sd=true

Teme HOT SPOT-ova su:

Katedra za fiziku čvrstog stanja

    Zlatne nanočestice kao senzori
Zlatne nanočestice na podlozi spojene u strujni krug vode struju. Jakost te struje ovisi o okolišnim uvjetima u kojima se nanočestice nalaze: za različite vrijednosti relativne vlažnosti zraka ili koncentracije hlapljivih spojeva (npr. etanol) može se izmjeriti pripadna jakost struje – na taj način uređjaj radi kao senzor za navedene pobude.

Katedra za osnove fizike

    Edukacijska fizika
Uvod u edukacijsku fiziku: unutar predviđenog vremena predstavit ćemo istraživanja kojima se bavimo u zadnjih nekoliko godina, ali i učenike aktivno uključiti u raspravu s različitim temama: neovisnost gibanja; inercijalni vs neinercijalni sustavi, … – pomoću zanimljivih video materijala.

Katedra za teorijsku fiziku

    Modeliranje nanomaterijala
Grupa za primijenjene nanomaterijale prikazat će neke od svojih nedavnih znanstvenih rezultata te teorijske metode koje koriste u svojim istraživanjima. Posjetitelji će imati prilike vidjeti simulacije različitih nanostruktura i bit će upoznati s načinima istraživanja njihovih svojstava.

Katedra za informatiku

    Što roboti osjećaju?
Napravit ćemo kratak pregled standardnih senzora koji se koriste u robotici.
Pokazat ćemo kako se koriste senzori za svjetlost, dodir, vlažnost, temperaturu, udaljenost, nagib, magnetsko polje, boje, radijaciju, …

Laboratorij za niske radioaktivnosti

Laboratorij za niske radioaktivnosti će prikazati uređaje za mjerenje brzine doze, ionizacijsku komoru, kao i uređaje za detektiranje ionizirajućeg zračenja u prostoru.
Provjerit će se neki predmeti iz svakodnevnog života i njihova radioaktivnost, a ukazat će se i na najčešće izvore prirodne radioaktivnosti u okolišu i njihov utjecaj na ljudsko zdravlje. Zainteresirani mogu donijeti neki svoj predmet za koji misle da je radioaktivan, a kojeg ćemo i „ispitati“.


Nakon svakog turnusa, učenici mogu sudjelovati u vatreno-glazbenoj radionici Bazinga, u kojoj koristimo Rubensovu cijev. Bazinga počinje u 12, 14 i 16 oba dana, s trajanjem od maksimalno 30 minuta.

2.    Otvoreni praktikum – mogućnost obilaska u vremenu od 10-17h.

Otvoreni praktikumi, koje vode studenti Odjela za fiziku, namjenjeni su svim generacijama, od vrtičke dobi do umirovljenika, a za sudjelovanje nije nužna prijava, potrebno je samo najaviti se putem maila na adresu istibi@fizika.unios.hr, doći u prostore Odjela za fiziku i obići predviđena mjesta.

Dobrodošli i vidimo se!