Prva gravitacijska leća u visokoenergijskom gama-području

Podružnica Hrvatskog fizikalnog društva u Osijeku i Odjel za fiziku Sveučilišta u Osijeku u utorak 13. prosinca u 11:00 sati u učionici 37 na Odjelu za fiziku organiziraju predavanje

Prva gravitacijska leća u visokoenergijskom gama-području

doc. dr. sc. Dario Hrupec
Odjel za fiziku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku

Gravitacijska leća je vrlo masivni kozmički objekt, galaksija ili skup galaksija, između opažača i dalekog kozmičkog izvora, koji daje iskrivljenu sliku pojačanog sjaja. Mogućnost postojanja gravitacijske leće naslutio je sam Einstein, još 1912. godine, kao jednu od najzanimljivijih posljedica skretanja svjetlosti u snažnom gravitacijskom polju. Prvo opažanje, u optičkom području, dogodilo se tek 1979. godine. Danas su poznati brojni primjeri gravitacijskih leća, ne samo u optičkom području nego i u drugim područjima elektromagnetskog spektra, od radiovalova do gama-zračenja. Otkriće prve gravitacijske leće u visokoenergijskom gama-području, Čerenkovljevim teleskopima MAGIC, objavljeno je 4. studenog 2016. godine u časopisu Astronomy and Astrophysics. Opažanje te gravitacijske leće teleskopima MAGIC, koje sam osobno vodio, dogodilo se dvije godine ranije, u noćima 25. i 26. srpnja 2014.

Gravitacijske leće