Predavanje: Kako je otkriven današnji svemir?

Podružnica Hrvatskog fizikalnog društva u Osijeku i Odjel za fiziku Sveučilišta u Osijeku u sklopu programa popularizacije znanosti FizOS-PopulOS u ponedjeljak 4. studenoga 2019. u 12:00 sati u učionici 60 na Odjelu za fiziku organiziraju predavanje prof. dr. sc. Vladisa Vujnovića.

Sažetak predavanja:
Najprije je Zemlja bila u središtu svemira, oko nje je bila voda, zrak ili praznina, a nebeska, eterična tijela obilazila su oko Zemlje smještena u kristalnim sferama. Kopernik otkriva Sunčev sustav. Brahe pobija stav o nepromjenjivosti nebeskih pojava i komete odstranjuje iz Zemljine atmosfere, a Kepler pretkazuje mehaniku gibanja. Herschel otkriva svemir u obliku Kumove slame. Hubble samo stotinu godina prije današnjega trenutka Kumovu slamu svrgava iz središta svijeta. Svemir postaje svemir galaksija i od statičkoga, vječnoga i beskonačnoga postaje stvoren i razvojni i vidimo ga u daljinu do 13,8 milijarda godina svjetlosti. Otkriveni su tamna tvar i tamna energija koji svemirskoj masi doprinose 95 %, ali ne znamo što su.

Predavanje – Kako je otkriven današnji svemir