Istraživanje Igora Lukačevića i studenta Ante Matanića

Istraživanje Igora Lukačevića i studenta Ante Matanića, obavljeno prilikom izrade diplomskog rada, je dospjelo na stranice poznatog proizvođača spektroskopske opreme Ocean Optics.

U natjecanju istog proizvođača OO World Cup, istraživanje je ušlo među 20 najboljih primjena Ocean Optics instrumenata na svijetu, te se prilikom toga uvrstilo u Application Blog sekciju. Istraživanje je obuhvaćalo analizu pigmenata na pejzažima, trenutno izloženim u dvorcu Eltz u Vukovaru, poznatog i nepoznatog porijekla, te pokušalo dati odgovor tko je autor nepotpisanih pejzaža. Za analizu je korištena refleksijska spektroskopija u vidljivom dijelu spektra. Istraživanje je naknadno dopunjeno uz pomoć Ramanove spektroskopije u suradnji s Theodoreom Ganetsosom s TEI of Piraeus iz Atene kroz Erasmus+ projekt.

Rezultati istraživanja će biti objavljeni na međunarodnoj konferenciji Dyes in History & Archaeology (DHA 34), koja će se održati u Thessaloniki, Grčka, od 21. do 24. listopada 2015. godine.